Wypalenie zawodowe – jak mu przeciwdziałać?

Wypalenie zawodowe może dotyczyć już więcej niż co drugiego z nas. Czym jest, skąd się bierze i jak można mu przeciwdziałać? Te informacje znajdziesz w artykule, do którego zainspirował nas nasz nowy projekt.

Zdrowie psychiczne Polaków a branża szkoleniowa

Ten problem dotyka prawdopodobnie już co 4. z nas. Zaburzenia psychiczne wkraczają w życia coraz większej grupy Polaków. Czy branża szkoleniowa może jakoś odpowiedzieć na to wyzwanie?

Umiejętności na 2024

Chcesz poprawić swoją sytuację na rynku pracy? Myślisz nad przekwalifikowaniem się? Pragniesz się rozwijać, ale nie masz pewności, jaki kierunek obrać? W tym artykule znajdziesz inspiracje i przeczytasz jak maluje się obraz świata w 2024 roku!

Prosty przepis na regularną naukę

Niejedna osoba ma w swoich noworocznych postanowieniach plan nauczenia się czegoś nowego. Cel to jednak jedno, a co z jego wykonaniem? W tym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym nareszcie zaczniesz regularnie się uczyć!

Zrób sobie prezent i zacznij rozwijać te umiejętności

Grudzień to czas podsumowań i planów na kolejny rok. Czy masz już postanowienia noworoczne? Jeśli nie, a chcesz stworzyć ich listę, zastanów się, czy nie warto wpisać na nią jedną z tych 8 niedocenianych umiejętności.

Badania użyteczności w e-learningu

Obecnie coraz większą wagę przykłada się do tzw. doświadczenia użytkownika. Jednym ze sposobów, aby o nie zadbać, jest badanie użyteczności na gotowym produkcie. Czy warto robić to w przypadku e-learningu?

Wybory dla szkoły!

W poprzednim artykule wyróżniliśmy niektóre z „grzechów” polskiej szkoły. Dzisiaj kilka słów o postulatach, które mają odpowiadać na bolączki naszego systemu nauczania. Przyjrzyjmy się Paktowi dla Edukacji nim pójdziemy do urn wyborczych już w najbliższą niedzielę.

Co jest nie tak z polską szkołą?

Niemal każdy, kto uczęszczał do polskiej szkoły, ma do niej jakieś zastrzeżenia. Krytyczni wobec rodzimego systemu edukacji są nie tylko uczniowie, ale również ich rodzice i nauczyciele. W tym artykule przyglądamy się faktom, które pokazują, co jest (nie) tak z polską szkołą.

Ucz się i śpij!

Niejeden student doświadczył nieprzespanej nocy, w trakcie której starał się zapamiętać wymagany materiał. Poświęcanie snu celem uczenia się może być jednak sporym błędem – jak pokazują badania, to właśnie sen pomaga nam utrwalać informacje i nowe umiejętności.

Ucz się nie wiedząc nawet, że się uczysz!

Nauka potrafi być ciekawa i angażująca, choć wielu z nas kojarzy się negatywnie, co sprawia, że unikamy wszystkiego, co kojarzy się z edukacją. Istnieją jednak sposoby na uczenie się, które nie przypominają tradycyjnej nauki.

Jak uczyć pokolenie Z?

Jak śpiewa klasyk „Każde pokolenie ma własny czas”… ale też własne preferencje dotyczące uczenia się i edukacji. Jakiego podejścia do nauczania oczekują dzisiejsi uczniowie i studenci? W tym artykule piszemy o 10 najważniejszych zasadach.

Kluczowa umiejętność, której NIE rozwija szkoła

Uczniowie LO każdego tygodnia spędzają w szkole około 40h lekcyjnych. To w zasadzie pełnoetatowa praca! Mimo to edukację kończą nie opanowawszy jednej z najważniejszych umiejętności, którą w szkole rozwijać powinni.

Początek 2023 w e-learningu

Za nami pierwszy miesiąc roku 2023! Zebraliśmy dla Was kilka aktualności ze świata e-learningu i edukacji. Z tego artykułu dowiecie się m.in. jakie umiejętności będą liczyć się w tym roku oraz jakie trendy warto mieć na uwadze projektując szkolenia.

Jak wykorzystywać szkolną platformę e-learningową?

Własna platforma edukacyjna to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej szkół. Czy Twoja placówka wprowadziła już to narzędzie? A może dopiero się do tego przymierza? Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać platformę w nauczaniu.

Jak tworzyć notatki? – Metody skutecznego notowania

W jaki sposób notujesz? Czy Twoje notatki pomagają Ci skutecznie uczyć się i zapamiętywać informacje? Poznaj ogólne zasady notowania oraz trzy metody pozwalające na efektywne tworzenie zapisków.

Czy warto robić notatki podczas szkoleń e-learningowych?

Czy korzystając ze szkoleń e-learningowych tworzysz własne notatki? A jeśli tak, to czy wykonujesz je ręcznie czy też może przy użyciu komputera? Sprawdź, w jaki sposób robienie notatek wpływa na efektywność nauki.

Wideolekcje – 10 ważnych wskazówek

Szkoły i uniwersytety zostały zamknięte, a nauczyciele stanęli przed wyzwaniem szybkiego przeniesienia nauczania do wirtualnego świata. Niezwykłą popularność zyskały webinary – w jaki sposób z nich korzystać, by miało to sens?

Czy e-learning powinien zagościć w szkole na stałe?

Stan zagrożenia epidemicznego sprawił, że o e-learningu w szkole nie mówi się już jako o ciekawej formie urozmaicania lekcji, lecz jako o konieczności. Jakie korzyści oraz jakie potencjalne minusy wiążą się z tą forma nauki.

Umiejętności przyszłości

Czy umiejętności, które obecnie trenujesz będą potrzebne Ci za 5 lat? A za 10 lub 20? Jak sądzisz, w jaki sposób się rozwijać, by być spokojnym o swoją przyszłość? W tym artykule podpowiadamy, jak zmienia się świat a w raz z nim – rynek pracy.

Interaktywne wideo rządzi!

Uczestniczysz w szkoleniu dot. pierwszej pomocy. Twoim oczom ukazuje się wideo, na którym nieznajoma osoba traci przytomność i upada na ziemię. Film zatrzymuje się, a Ty musisz wybrać z podanych opcji najwłaściwsze zachowanie. Czy podejmiesz właściwą decyzję?

Model 70-20-10 a e-learning

Czy formalna nauka może prowadzić do osiągnięcia biegłości w zakresie określonej umiejętności? Twórcy modelu 70-20-10 twierdzą, że to niestety za mało. Przypatrzmy się temu podejściu i zastanówmy się, w jaki sposób wykorzystać je projektując e-learning.

Microlearning – czy to ma sens?

Czas to pieniądz. Każdy chciałby mieć go więcej i nikt nie chce go tracić. Lubimy to, co jest szybkie i pozwala czas zaoszczędzić. Trend ten dotarł także do sfery edukacji. Czy microlearning jest idealną odpowiedzią na dzisiejsze potrzeby osób uczących się?