Jak AI zmieni rynek pracy i czego w takim razie się uczyć?

29 maja 2023

Rok 2023 sztuczną inteligencją stoi. Co rusz dowiadujemy się o kolejnych postępach w rozwoju narzędzi opartych o AI. Sztuczna inteligencja wyręcza nas w wykonywaniu coraz szerszej gamy obowiązków, co może cieszyć, ale u wielu osób… wywołuje blady strach. Czy AI zabierze nam pracę?

 

Rewolucja w świecie biznesu

Coraz więcej firm ogłasza, że zamierza korzystać z narzędzi opartych o AI lub już to robi. Do takich organizacji należy m.in. Buzzfeed, amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się mediami społecznościowymi, wiadomościami i rozrywką. BuzzFeed zamierza korzystać z narzędzi AI dostarczonych przez twórcę ChatGPT, OpenAI, aby „ulepszyć” i „spersonalizować” swoje treści.

Niedawno zaś Internet obiegła informacja, że brytyjski gigant telekomunikacyjny BT planuje zwolnić do końca dekady ok. 10 tys. pracowników w związku z automatyzacją niektórych zadań lub przejęcie ich przez AI.

Co dziś potrafi sztuczna inteligencja?

Narzędzia oparte o sztuczną inteligencję (AI) to aplikacje lub programy komputerowe, które wykorzystują algorytmy uczenia maszynowego do przetwarzania danych i podejmowania decyzji na podstawie tych danych. Należą do nich m.in. popularne obecnie ChatGPT czy Midjourney.

Jak wiele potrafią już dziś? Dla przykładu ChatGPT potrafi napisać i debugować prosty kod, stworzyć raport, harmonogram, artykuł, treść e-maila oraz wykonać za nas wiele innych czynności.

Czy ChatGPT faktycznie pomaga w wypełnianiu obowiązków? Odpowiedź na to pytanie postanowili sprawdzić naukowcy z MIT, przeprowadzając badania z udziałem 444 uczestników, specjalistów z różnych dziedzin. Okazało się, że osoby, które korzystały z ChatGPT, były nie tylko o 59% bardziej produktywne w zakresie tworzenia dokumentów, ale również tworzyły wyższej jakości teksty w porównaniu do uczestników wykonujących zadanie bez pomocy AI! Szczegóły dotyczące przebiegu i wyników badania odnajdziesz w artykule ChatGPT „Lifts Business Professionals’ Productivity and Improves Work Quality”.

    Czy AI zastąpi Cię w pracy?

    W kwietniu tego roku Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało najnowszą wersję raportu „The Future of Jobs Report”. Możemy z niego dowiedzieć się, że posady, które najszybciej tracą na znaczeniu to przede wszystkim stanowiska urzędnicze i biurowe, w tym:

    • pracownicy banków,
    • pracownicy poczty,
    • kasjerzy oraz sprzedawcy biletów,
    • pracownicy zajmujący się wprowadzaniem danych.

    Raport podaje, że do 2027 roku łącznie aż 26 milionów stanowisk pracy zniknie w działach związanych z prowadzeniem dokumentacji i administracją, wprowadzaniem danych oraz księgowością i płacami.

    Przyczyny tych zmian przypisuje się głównie rozwojowi technologii, cyfryzacji i automatyzacji pracy.

    Najbardziej entuzjastyczne wobec wdrożenia AI są organizacje zaliczające się do następujących branż:

    • technologie informacyjne i komunikacja cyfrowa,
    • media, rozrywka i sport,
    • przemysł motoryzacyjny i lotniczy,
    • usługi finansowe,
    • usługi specjalistyczne.

    Które zawody przetrwają w erze AI?

    U.S. Career Institute przygotował listę 65 zawodów o najniższym ryzyku automatyzacji przez AI i roboty.

    Zawody, które znalazły się w pierwszej dziesiątce tej listy to:

    1. Pielęgniarki
    2. Choreografowie
    3. Asystenci lekarza
    4. Osoby zajmujące się poradnictwem w zakresie zdrowia psychicznego
    5. Instruktorzy i nauczyciele pielęgniarstwa
    6. Trenerzy
    7. Trenerzy sportowi
    8. Fizjoterapeuci
    9. Ortoptyści i protetycy
    10. Terapeuci zajęciowi

    Pełną listę tych zawodów odnajdziesz w artykule: The 65 Jobs With the Lowest Risk of Automation by Artificial Intelligence and Robots | U.S. Career Institute (uscareerinstitute.edu).

    Wymienione przez U.S. Career Institute zawody należą do różnych branż. Obszary, w których prawdopodobieństwo automatyzacji jest niskie, to m.in. opieka zdrowotna, pomoc psychologiczna, praca socjalna, edukacja, budownictwo i architektura, zawody kreatywne. Praca w tych obszarach wymaga umiejętności, które trudno zautomatyzować, takich jak inteligencja emocjonalna, kreatywność, krytyczne myślenie i komunikacja interpersonalna.

    Wiele z przedstawionych 65 zawodów (w tym np. pielęgniarki, terapeuci, bioinżynierowie i architekci) wymaga specjalistycznego wykształcenia, wysokiego poziomu wiedzy i doświadczenia, a także ciągłego rozwoju zawodowego.

    Inne zawody na liście wymagają sprawności fizycznej i umiejętności manualnych. Są to np. protetycy, strażacy, oraz monterzy budynków. Osoby piastujące te stanowiska muszą posiadać jednocześnie wiedzę techniczną, wytrzymałość fizyczną i umiejętność rozwiązywania problemów.

    Nie do zastąpienia: umiejętności, których AI tak szybko nie opanuje

    Zamiast bać się tego, że AI pewnego dnia zabierze Twoje stanowisko pracy, rozwijaj te umiejętności, których sztuczna inteligencja i roboty (przynajmniej przez długi czas) nie będą w stanie opanować na poziomie równym człowiekowi. Te umiejętności to:

    1. Umiejętności związane z pracą z ludźmi. Są to np.: empatia, inteligencja emocjonalna, komunikacja interpersonalna, aktywne słuchanie, praca w zespole, umiejętność rozwiązywania konfliktów.
    2. Umiejętności intrapersonalne, takie jak: poczucie własnej skuteczności, samoświadomość, elastyczność, odporność psychiczna, automotywacja.
    3. Umiejętność rozwiązywania złożonych problemów i kreatywność.
    4. Myślenie krytyczne i analiza złożonych lub niepełnych informacji.
    5. Umiejętność uczenia siebie i innych.
    6. Sprawność fizyczna i umiejętności manualne.

    no i oczywiście nie zapomnij o…

    1. Umiejętnościach cyfrowych, w tym przede wszystkim umiejętności korzystania z narzędzi opartych o AI!

    Jak sądzisz, czy warto dodać coś do tej listy?

    Źródła:

    BuzzFeed says it will use AI tools from OpenAI to personalize its content (theverge.com)

    ChatGPT Lifts Business Professionals’ Productivity and Improves Work Quality (nngroup.com)

    The 65 Jobs With the Lowest Risk of Automation by Artificial Intelligence and Robots | U.S. Career Institute (uscareerinstitute.edu)

    The Future of Jobs Report 2023 | World Economic Forum (weforum.org)

    Zwolnienia na ogromną skalę. Gigant stawia na sztuczną inteligencję (businessinsider.com.pl)

    Podobało Ci się? Podziel się:

    Odwiedź nas na:

    Kontakt

    Jak możemy Ci pomóc?

    Brand Manager - Aneta
    atyrakowska@eduroom.edu.pl

    Helpdesk - Karolina
    helpdesk@eduroom.edu.pl

    Właścicielem serwisu eduRoom jest: Centrum Doradztwa Gospodarczego Sp. z o.o.
    Świlcza 145b, 36-072 Świlcza  |  NIP 813-33-33-609, KRS 0000179485

    Polityka ochrony danych