Zrób sobie prezent i zacznij rozwijać te umiejętności

4 grudnia 2023

Grudzień to czas podsumowań i tworzenia planów na kolejny rok. Czy masz już gotowe postanowienia noworoczne? Jeśli nie, a chcesz stworzyć ich listę, zastanów się, czy nie warto wpisać na nią jedną z tych 8 niedocenianych umiejętności.

Często skupiamy się na nauce umiejętności zawodowych i zdobywaniu wiedzy technicznej. Oczywiście, te kompetencje są niezwykle istotne, ale istnieją także inne, często pomijane umiejętności, które mają ogromne znaczenie dla naszego dobrostanu i efektywności. Warto mieć świadomość wagi tych umiejętności oraz poświęcić ich rozwojowi czas i uwagę.

Umiejętności, które przedstawiamy w tym artykule, są ważne zarówno dla ogólnego dobrostanu, jak i sukcesu zawodowego. Poniżej znajdziesz opis ośmiu umiejętności, które warto rozwijać oraz praktyczne wskazówki, jak można zacząć to robić.

  1. Kreatywność i kreatywne rozwiązywanie problemów:
    • Dlaczego jest ważne: Kreatywne myślenie pozwala tworzyć innowacyjne rozwiązania problemów, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. To umiejętność, która jest też coraz bardziej doceniana przez pracodawców. Co więcej, angażowanie się w kreatywne zadania pomaga w rozładowaniu emocji i osiągnięciu wewnętrznego spokoju (co jest wykorzystywane w arteterapii).
    • Jak ją rozwijać: Ćwicz kreatywne myślenie, eksperymentuj z nowymi pomysłami, rozwiązuj nietypowe zadania. Kreatywność możesz rozwijać w zaciszu swojego domu, np. korzystając z książki „Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę” autorstwa Julii Cameron lub z pomocą newslettera od Loesje. Jeśli jednak wolisz wyrwać się ze swoich czterech ścian, rozejrzyj się za kursami i warsztatami, które rozwijają kreatywność. W wielu miastach pojawiają się tego typu wydarzenia, np. warsztaty ceramiki czy twórczego pisania, i często uczestnictwo w nich jest darmowe lub dostępne za niewielką opłatą.
  2. Umiejętność skutecznego uczenia się:
    • Dlaczego jest ważna: W erze zmian i konieczności ciągłego rozwoju zawodowego, umiejętność szybkiego i efektywnego uczenia się staje się coraz ważniejsza. Reguła „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” współcześnie traci na sile. „Dorosły Jan” również musi nabywać nową wiedzę i umiejętności!
    • Jak ją rozwijać: Spróbuj nauczyć się czegoś nowego, korzystając z efektywnych metod uczenia się. Gdzie szukać wskazówek, jak to robić? Możesz np. zajrzeć do jednego z naszych artykułów: Jak tworzyć notatki? – Metody skutecznego notowania . Wiele przydatnych technik odnajdziesz m.in. w książce Radka Kotarskiego „Włam się do mózgu”.
  3. Inteligencja emocjonalna (EQ, od ang. emotional quotient):
    • Dlaczego jest ważna: Umiejętność rozpoznawania, rozumienia i zarządzania własnymi emocjami oraz emocjami innych ludzi jest kluczowa zarówno w relacjach osobistych, jak i w pracy. Wysoki poziom EQ pomaga budować lepsze relacje, rozwiązywać konflikty i osiągać sukces zawodowy.
    • Jak ją rozwijać: Praktykuj samoświadomość emocjonalną – prowadź dziennik, w którym regularnie będziesz zapisywać swoje myśli i uczucia. Bierz udział w szkoleniach i treningach, które rozwijają empatię oraz umiejętność komunikowania się z innymi. Jeśli jesteś managerem, rozważ wzięcie udziału w naszym kursie online Zarządzanie zespołem. Rozmawiaj z osobami z różnych grup społecznych, wiekowych, kulturowych. Możesz też rozważyć rozpoczęcie psychoterapii.
  4. Zarządzanie finansami osobistymi:
    • Dlaczego jest ważne: Umiejętność planowania budżetu domowego, oszczędzania i inwestowania może pomóc w uniknięciu problemów finansowych i osiągnięciu stabilności finansowej w prywatnym życiu. Ta umiejętność stała się szczególnie ważna w dobie wysokiej inflacji. Istotne jest także inwestowanie w siebie – w tym we własny rozwój.
    • Jak ją rozwijać: Śledź swoje wydatki. Możesz wykorzystać do tego celu aplikacje, takie jak  na przykład PanParagon. Korzystaj z edukacji finansowej, również tej dostępnej bezpłatnie w Internecie, w tym na profilach społecznościowych. Oto jeden z instagramowych profili poświęconych tej tematyce: Karolina Nowicka (@pani_od_oszczedzania).
  5. Zarządzanie stresem:
    • Dlaczego jest ważne: Stres może negatywnie wpływać na Twoje zdrowie, jak również wydajność w pracy. Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest kluczowa dla zachowania równowagi i dobrego samopoczucia.
    • Jak ją rozwijać: Naucz się metod relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, medytacja czy joga, które pomagają w zarządzaniu stresem. Spróbuj opanować techniki poznawcze, dzięki którym będziesz lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami, np. te opisane w książce „Ponad lękiem” autorstwa Stefana G. Hofmana.
  6. Świadome oddychanie:
    • Dlaczego jest ważne: Umiejętność kontrolowania oddechu może pomóc w redukcji stresu, poprawie koncentracji i samopoczucia.
    • Jak ją rozwijać: Regularnie praktykuj świadome oddychanie i ćwiczenia oddechowe. Pomóc Ci mogą w tym m.in. praktyczne ebooki przygotowane przez Sandrę Osipiuk, np. „Oddech dla spokoju”.
  7. Medytacja i uważność (mindfulness)
    • Dlaczego jest ważna: Dzięki medytacji i praktykowaniu uważności poprawisz swoją koncentrację oraz będzie lepiej panować nad stresem. Techniki te pomagają w utrzymaniu równowagi emocjonalnej i psychicznej.
    • Jak ją rozwijać: Praktykuj uważność i medytację codziennie. Jak nauczyć się tych technik? Możesz wspomóc się aplikacją na telefon, np. INTU, lub wybrać się na stacjonarny kurs medytacji czy jogi.
  8. Efektywny odpoczynek:
    • Dlaczego jest ważny: Odpoczynek jest kluczowy dla regeneracji ciała i umysłu, w tym także dla efektywnej pracy i nauki. Niestety wiele z nas nie potrafi odpoczywać, choć stwierdzenie to może wydawać się zaskakujące. Współcześnie nasze mózgi są niesamowicie przeładowane różnymi bodźcami, dlatego też musimy w ciągu każdego dnia znaleźć czas na „wylogowanie się” (dosłownie i w przenośni).
    • Jak ją rozwijać: Planuj przerwy w trakcie swojego dnia, nawet jeśli będą one trwać po 5 minut. Praktykuj ćwiczenia oddechowe, medytację i uważność. W przerwach oddawaj się też swojemu hobby. Organizuj odpoczynek z minimalną liczbą bodźców, np. idź na spacer w spokojnej okolicy i nie zabieraj ze sobą telefonu.

Opisane przez nas umiejętności, choć mogą wydawać się mało znaczące, tak naprawdę mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie psychiczne i sukcesy zawodowe. Dzięki praktyce tych umiejętności możemy bardziej efektywnie radzić sobie ze stresem, poprawić swoją koncentrację, lepiej wykonywać obowiązki zawodowe i domowe, a także zyskać większą równowagę i spokój w życiu codziennym.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zacząć rok 2024 z nowymi celami, które przyczynią się do Twojego rozwoju osobistego i zawodowego!

Podobało Ci się? Podziel się:

Odwiedź nas na:

Kontakt

Jak możemy Ci pomóc?

Brand Manager - Aneta
atyrakowska@eduroom.edu.pl

Helpdesk - Karolina
helpdesk@eduroom.edu.pl

Właścicielem serwisu eduRoom jest: Centrum Doradztwa Gospodarczego Sp. z o.o.
Świlcza 145b, 36-072 Świlcza  |  NIP 813-33-33-609, KRS 0000179485

Polityka ochrony danych