Szkolenie stacjonarne czy e-learning – jaka forma się sprawdzi?

21 sierpnia 2022

Planowanie szkoleń dla pracowników często wiąże się z dylematem: jaką formę kursów wybrać? Szkolenie stacjonarne, e-learning, a może metodę mieszaną, czyli blended learning? Oto kilka pytań, które warto sobie zadać przed podjęciem decyzji.

Cel

  • Jakie rezultaty chcemy uzyskać?
  • Czy te rezultaty można osiągnąć za pomocą szkolenia? Jaka forma szkolenia na to pozwoli?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, nad którą powinniśmy się zastanowić, jest cel, jaki chcemy osiągnąć. Oczywiste jest, że nie każdy temat i nie każdy cel da się zrealizować dzięki kursom e-learningowym. Często forma stacjonarna jest po prostu konieczna do osiągnięcia zakładanych rezultatów.

Jeśli przykładowo istotne jest dla nas zintegrowanie pracowników, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie tradycyjne szkolenie, na którym osoby mogą się spotkać i nawiązać relacje „face-to-face”.

Zdarza się jednak, że forma online szkoleń jest lepiej dopasowana do założonego celu. Może tak być na przykład w przypadku kursu z zakresu obsługi określonego programu komputerowego (szczególnie, gdy nie ma możliwości zapewnienia wszystkim uczestnikom jednoczesnego dostępu do oprogramowania).

W jeszcze innych przypadkach efektywne okaże się połączenie szkoleń tradycyjnych i elektronicznych. Takie rozwiązanie „zda egzamin” na przykład w przypadku kursu na prawo jazdy. Znajomość zasad ruchu drogowego spokojnie można rozwinąć w trakcie e-szkolenia, ale już umiejętność prowadzenia samochodu wymaga „złapania za kierownicę” pod okiem instruktora.

Osoby, które mają być objęte szkoleniem

  • Ile osób ma wziąć udział w szkoleniu?
  • Gdzie na co dzień przebywają te osoby?
  • Jaki jest poziom wiedzy i umiejętności tych osób w zakresie tematu omawianego w szkoleniu?

Wybierając formę szkolenia warto zastanowić się nad tym, ilu pracowników będzie z niego korzystało. W przypadku, gdy takich osób jest niewiele, bardziej ekonomiczne okaże się zazwyczaj postawienie na kurs stacjonarny. Przy dużej liczbie uczestników natomiast to e-learning pozwoli na większą oszczędność. Wynika to z faktu, że z jednego e-szkolenia może skorzystać jednocześnie wiele osób i to bez względu na to, w jakim miejscu aktualnie się znajdują. No właśnie, o e-learningu warto pomyśleć wtedy, gdy uczestnicy szkolenia mieszkają w odległych od siebie miejscach (np. w różnych krajach!) i dojechanie na kurs stacjonarny stanowiłoby dla nich kłopot.

Dodatkową kwestią, którą warto wziąć pod uwagę jest poziom wiedzy i umiejętności uczestników. Jeśli jest on podobny, to szkolenie stacjonarne powinno się sprawdzić. W przypadku jednak, gdy poziom ten jest mocno zróżnicowany, lepiej jest postawić na e-learning, gdyż przy takiej formie szkolenia łatwiej jest dopasować przekaz do indywidualnych potrzeb poszczególnych uczestników.

Przeznaczenie

  • W jaki sposób szkolenie będzie wykorzystywane?
  • Czy ma być to jednorazowy kurs podnoszący umiejętności konkretnej grupy pracowników? Czy też może szkolenie będzie powtarzane cyklicznie, np. w celu wprowadzenia do pracy każdej nowo zatrudnionej osoby?
  • A może zależy nam na tym, by pracownicy mogli w dowolnej chwili sięgać do materiałów szkoleniowych i zgłębiać ważne dla siebie kwestie?

Warto pamiętać o tym, że e-szkolenia można wykorzystywać wielokrotnie oraz udostępniać je użytkownikom do wykorzystania w dowolnym miejscu i czasie. Sprawia to, że w wielu przypadkach kurs elektroniczny stanowi bardziej praktyczną opcję. Dedykowana platforma pozwala na zbudowanie firmowej bazy wiedzy, z której każdy pracownik może czerpać potrzebne mu informacje.

Z drugiej strony, gdy mamy do czynienia z jednorazowym kursem dla niewielkiej liczby osób, tworzenie e-learningu jest po prostu nieekonomiczne i lepiej jest postawić na szkolenie stacjonarne.

Łatwość zorganizowania i przeprowadzenia

  • Jaki rodzaj szkolenia będzie najłatwiej zorganizować i przeprowadzić?
  • Czy mamy dostęp do odpowiedniej sali, materiałów, infrastruktury, trenera, by szkolenie mogło zostać zrealizowane w efektywny sposób?
  • Kiedy szkolenie powinno się odbyć? Ile jest czasu na jego przygotowanie i zorganizowanie?

Szkolenia e-learningowe górują zazwyczaj nad stacjonarnymi pod względem łatwości ich organizacji i przeprowadzenia. W przypadku e-szkolenia jeden ekspert-trener może przeszkolić w tym samym czasie nawet tysiące osób! Jest to szczególnie przydatne, jeśli liczba specjalistów z określonej dziedziny jest ograniczona i trudno jest „ściągnąć” konkretną osobę do przeprowadzenia szkolenia w ustalonym terminie i lokalizacji. E-learning nie wymaga również rezerwowania specjalnej sali, a także, jeśli ma on formę asynchroniczną, wyszukiwania w kalendarzu daty, która będzie odpowiadała wszystkim uczestnikom kursu. W e-szkoleniach zazwyczaj można brać udział w dowolnym miejscu i czasie.

Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że proces powstawania i wdrażania dedykowanego e-learningu bywa czasochłonny. Ponadto zaimplementowanie e-learningu wymaga też zapewnienia odpowiedniej infrastruktury informatycznej.

Koszty

  • Która forma szkolenia pozwoli na większe oszczędności?

Koszty szkolenia stacjonarnego w przeliczeniu na pracownika bywają znacznie wyższe niż wtedy, gdy decydujemy się na e-learning. W jednym e-szkoleniu zazwyczaj może wziąć udział nieograniczona liczba osób, a na dodatek nie generuje ono dodatkowych kosztów, takich jak wynajem sali, dojazd uczestników czy nocleg. Z pewnością więc warto wziąć pod uwagę tę formę, gdy przewidywana liczba odbiorców szkolenia jest spora.

Z drugiej strony, warto się zastanowić, czy posiadamy odpowiednie zasoby, umożliwiające pracownikom korzystanie z e-szkolenia (np. laptop lub smartfon, stabilne połączenie internetowe).

 

A jeśli potrzebujesz indywidualnej porady w kwestii wyboru formy szkolenia dla Twojej organizacji, zapraszamy do skontaktowania się z nami. Przeanalizujemy Twoje potrzeby oraz wskażemy Ci najlepsze rozwiązanie.

Podobało Ci się? Podziel się:

Odwiedź nas na:

Kontakt

Jak możemy Ci pomóc?

Brand Manager - Aneta
atyrakowska@eduroom.edu.pl

Helpdesk - Karolina
helpdesk@eduroom.edu.pl

Właścicielem serwisu eduRoom jest: Centrum Doradztwa Gospodarczego Sp. z o.o.
Świlcza 145b, 36-072 Świlcza  |  NIP 813-33-33-609, KRS 0000179485

Polityka ochrony danych