Początek 2023 w e-learningu

6 lutego 2023

Za nami pierwszy miesiąc roku 2023! Zebraliśmy dla Was kilka aktualności ze świata e-learningu i edukacji. Z tego artykułu dowiesz się m.in. jakie umiejętności będą liczyć się w tym roku oraz jakie trendy warto mieć na uwadze.

Oto kilka ciekawostek i ważnych informacji ze stycznia 2023, którymi chcemy się z Wami podzielić:

  1. Europejski Rok Umiejętności

Rozpoczęliśmy rok 2023, który Komisja Europejska ogłosiła Europejskim Rokiem Umiejętności. Skąd taka decyzja?

UE chce zadbać o to, by wszyscy jej obywatele mogli nadążać za zmianami na rynku pracy i w pełni angażować się w życie społeczne i demokrację. Dodatkowo Komisja chce odpowiedzieć na rosnący problem, jakim jest niedobór pracowników o określonych kompetencjach w wielu branżach.

UE w 2023 roku zamierza skupić się na promowaniu uczenia się przez całe życie. W tym celu zamierza:

  • wspierać inwestycje w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji;
  • wspomagać pracowników w zmianie profesji;
  • zadbać o to, by umiejętności obywateli odpowiadały potrzebom rynku pracy;
  • skupić się na dopasowaniu aspiracji i umiejętności poszczególnych osób do potrzeb rynku pracy (zwłaszcza w kontekście transformacji ekologicznej i cyfrowej);
  • postawić na aktywizację większej liczby osób na rynku pracy, w szczególności kobiet i młodzieży;
  • zachęcać obywateli państw trzecich, którzy posiadają umiejętności potrzebne w UE, do migracji i szukania pracy w obrębie Unii (np. poprzez ułatwianie im uznawania kwalifikacji).

 

  1. Umiejętności, które będą liczyć się w 2023 roku

Skoro już o umiejętnościach mowa, Coursera, dostawca jednej z największych globalnych platform e-learningowych, w styczniu 2023 roku opublikowała „Job Skills of 2023 Report”. W raporcie przedstawione zostały te umiejętności, które prawdopodobnie będą cieszyły się rosnącym zainteresowaniem w ciągu najbliższego roku.

Do tych umiejętności zaliczają się przede wszystkim:

wśród umiejętności cyfrowych:

  • tworzenie oprogramowania wg Scrum,
  • wizualizacja danych,
  • korzystanie z narzędzi tzw. „customer success”,
  • e-commerce,
  • korzystanie z systemów CRM;

 wśród umiejętności miękkich:

  • storytelling,
  • zarządzanie zmianą,
  • rozwój organizacji,
  • influencing (wpływanie na innych),
  • zarządzanie personelem.

Wszystko wskazuje na to, że najbardziej dopasowane do potrzeb rynku pracy przyszłości będą te programy szkoleniowe, które rozwijać będą zarówno umiejętności cyfrowe, jak i idące w parze z nimi umiejętności miękkie.

 

  1. AI nie zwalnia tempa

Umiejętnością, która z pewnością przyda się w 2023 roku, jest również wykorzystywanie programów opartych o AI do wykonywania obowiązków zawodowych. Jak już pisaliśmy w poprzednim artykule, sztuczna inteligencja zyskuje coraz większe grono fanów (choć nie brakuje też osób negatywnie nastawionych do tak szybkiego rozwoju nowej technologii).

W styczniu bieżącego roku w jednym z najbardziej uznanych na świecie czasopiśmie naukowym, Nature, ukazał się niezwykle ciekawy artykuł. Opisane w nim badania dowiodły, że sztuczna inteligencja (a konkretnie ChatGPT) potrafi już tworzyć teksty, które program antyplagiatowy ocenia jako w 100 proc. oryginalne. Co więcej, we wspomnianych badaniach czasami nawet naukowcom trudno było odróżnić tekst stworzony przez AI od tego napisanego przez człowieka!

Jednych nowe osiągnięcia AI cieszą, innych martwią, ale jedno jest pewne: sztuczna inteligencja jest w stanie wyręczać nas w wielu czynnościach i być może… warto z tego czerpać garściami!

W Internecie pojawia się coraz więcej poradników dotyczących tego, jak wykorzystać ChatGPT lub inne programy oparte na AI, by usprawnić swoją pracę. Oto jeden z nich, który może przydać się edukatorom: Introducing: ChatGPT Edu-Mega-Prompts (substack.com).

  1. Dostępność cyfrowa na topie

Osoby, które do tej pory ignorowały temat dostępności cyfrowej… powinny szybko nadrobić zaległości! Obowiązek dostosowania swoich stron internetowych i aplikacji do wymogów WCAG dotyczy już od pewnego czasu podmiotów publicznych. Co więcej, coraz więcej podmiotów prywatnych przekonuje się o tym, jak ważne jest tworzenie produktów cyfrowych z myślą o wszystkich klientach, również tych ze specjalnymi potrzebami.

Jeżeli chcecie poszerzyć swoją wiedzę z zakresu dostępności, ale nie wiecie, od czego zacząć, polecamy Wam odwiedzić stronę: Szkolenia z dostępności cyfrowej – Dostępność cyfrowa – Portal Gov.pl (www.gov.pl). Znajdziecie tam listę bezpłatnych webinarów na temat dostępności, które odbędą się w pierwszej połowie 2023 roku.

  1. Międzynarodowy Dzień Edukacji

Na początku roku pojawiła się także okazja do świętowania! Dokładnie 24 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Edukacji. Ma on przypominać o tym, jak ważną rolę odgrywa edukacja w utrzymywaniu pokoju na świecie oraz zapewnianiu zrównoważonego rozwoju.

Z tej okazji wszystkim nauczycielom, wykładowcom, edukatorom życzymy wszystkiego najlepszego, samych sukcesów i nieustającej pasji do nauczania! 😊

 

Źródła:

Komisja rozpoczyna prace nad Europejskim Rokiem Umiejętności | EPALE (europa.eu)

The fastest growing job skills for 2023: 3 takeaways | AWS Training and Certification Blog (amazon.com)

https://www.nature.com/articles/d41586-023-00056-7

Introducing: ChatGPT Edu-Mega-Prompts (substack.com)

Szkolenia z dostępności cyfrowej – Dostępność cyfrowa – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

International Day Of Education: Honor It With Your Employees (elearningindustry.com)

Podobało Ci się? Podziel się:

Odwiedź nas na:

Kontakt

Jak możemy Ci pomóc?

Brand Manager - Aneta
atyrakowska@eduroom.edu.pl

Helpdesk - Karolina
helpdesk@eduroom.edu.pl

Właścicielem serwisu eduRoom jest: Centrum Doradztwa Gospodarczego Sp. z o.o.
Świlcza 145b, 36-072 Świlcza  |  NIP 813-33-33-609, KRS 0000179485

Polityka ochrony danych