Ucz się nie wiedząc nawet, że się uczysz!

10 lipca 2023

Nauka potrafi być ciekawa i angażująca, ale wielu z nas, niestety, kojarzy się negatywnie. To przykre skojarzenie, wyniesione często ze szkoły, sprawia, że niektóre osoby wręcz unikają wszystkiego, co kojarzy im się z edukacją. Istnieją jednak sposoby na rozwijanie swojej wiedzy i umiejętności, które w niczym nie przypominają tradycyjnej nauki. W artykule przedstawiamy kilka z nich.

W różnych zakamarkach Internetu można odkryć niezwykle ciekawe i wciągające sposoby na nauczenie się czegoś nowego. W swojej formie niektóre z nich w ogóle z edukacją się nie kojarzą, a mimo to (a może właśnie dlatego) pozwalają na efektywne przyswajanie nowych informacji. Oto niektóre z nich:

 

1. Łamigłówki od New York Times – New York Times nie tylko dostarcza najświeższych informacji, ale na swojej stronie internetowej posiada także sekcję, w której można znaleźć wciągające łamigłówki. W witrynie codziennie można znaleźć nowe zagadki. Ich rozwiązywanie to doskonały sposób na rozwijanie słownictwa w języku angielskim oraz zwiększanie swojej płynności werbalnej. Odwiedzaj tę stronę codziennie, np. pijąc poranną kawę, a zobaczysz, jak z dnia na dzień Twoje umiejętności językowe rosną!

2. TED Talks – Portal ten zawiera niezwykle inspirujące wystąpienia dotyczące różnorodnych dziedzin. Często prezentowane są tam również ciekawe historie i doświadczenia życiowe, które mogą poszerzyć Twoją wiedzę i perspektywę. Jednym z najciekawszych wystąpień dotyczących edukacji i kreatywności jest to wygłoszone przez Kena Robinsona: Do schools kill creativity? | Sir Ken Robinson.

3. Podcasty (np. Spotify) – Niezależnie od tego, czy interesuje Cię nauka historii, psychologii, biznesu czy jakiejkolwiek innej dziedziny, z pewnością znajdziesz podcast, który Cię zainteresuje. Niektóre platformy pozwalają na pobieranie podcastów i późniejsze ich odsłuchiwanie, dzięki czemu możesz uczyć się w dowolnym miejscu, nawet bez dostępu do Internetu. Oto kilka inspirujących podcastów z różnych dziedzin (wszystkie odnajdziesz na Spotify):

    • e-learning – E-learning robię,
    • neuronauka – Huberman Lab (podcast w j. angielskim),
    • psychologia, zdrowie psychiczne – Gutral Gada,
    • nauka języków obcych – Poniedziałek Rano,
    • język angielski – PoCudzeMovie.

Podczas słuchania swoich ulubionych podcastów możesz tworzyć notatki, aby ułatwić sobie zapamiętywanie najważniejszych dla Ciebie faktów i uporządkować nowe informacje. Nie muszą być to wcale „nudne” notatki, które pamiętasz ze szkoły. W jednym z naszych wcześniejszych artykułów opisaliśmy trzy metody na efektywną naukę. Sprawdź: Jak tworzyć notatki? – Metody skutecznego notowania.

3. PinterestPinterest to platforma, na której można znaleźć ogromną ilość grafik i infografik, i to nie tylko tych dotyczących aranżacji wnętrz czy stylizacji modowych. Znajdują się tam również zwięźle przedstawione informacje o różnej tematyce, np. opisujące gramatykę języka angielskiego, prezentujące rodzaje chmur czy tłumaczące rozwiązanie zadania matematycznego. Infografiki możesz zapisywać i tworzyć z nich kolekcje – które później posłużą Ci jako materiały edukacyjne.

5. Instagram i TikTok – choć platformy te kojarzą się bardziej z układami tanecznymi, zdjęciami z podróży i śmiesznymi filmikami z kotami niż z edukacją, to naprawdę można trafić tam na bardzo pożyteczne treści. Dodatkowo kontent na tych portalach jest prezentowany w zwięzły, obrazowy sposób. Oczywiście należy być tu rozważnym i sprawdzać, czy profil, który śledzimy, jest prowadzony przez osobę, która faktycznie jest specjalistą w danym temacie. Warto pamiętać, że w mediach społecznościowych każdy może obwieścić się ekspertem, choć niekoniecznie jest to prawda.

Oto kilka ciekawych profili, których autorzy regularnie dzielą się swoją wiedzą:

  • język niemiecki – mit.lucy (Instagram),
  • język hiszpański – palma (Instagram),
  • język polski – polszczyzna_pl (Instagram),
  • MS Excel – michal_skuteczna_nauka_excela (Instragram),
  • prowadzenie działalności gospodarczej od strony finansowej – pitu_citu (Instagram),
  • edukacja seksualna – nalewczynska (Instagram/TikTok).

 

Pamiętaj, że nauka może być fascynująca i zaskakująca, jeśli tylko otworzysz się na różnorodne źródła wiedzy. Zachęcamy Cię do wypróbowania podanych wyżej stron i aplikacji do uczenia się w niestandardowy sposób! A jeśli jest trenerem lub nauczycielem – być może podane przez nas przykłady zainspirują Cię do tworzenia interesujących zajęć.

Podobało Ci się? Podziel się:

Odwiedź nas na:

Kontakt

Jak możemy Ci pomóc?

Brand Manager - Aneta
atyrakowska@eduroom.edu.pl

Helpdesk - Karolina
helpdesk@eduroom.edu.pl

Właścicielem serwisu eduRoom jest: Centrum Doradztwa Gospodarczego Sp. z o.o.
Świlcza 145b, 36-072 Świlcza  |  NIP 813-33-33-609, KRS 0000179485

Polityka ochrony danych