Jak AI zmieni rynek pracy i czego w takim razie się uczyć?
Rok 2023 sztuczną inteligencją stoi. Co rusz dowiadujemy się o kolejnych postępach w rozwoju narzędzi opartych o AI. Sztuczna inteligencja wyręcza nas w wykonywaniu coraz szerszej gamy obowiązków, co może cieszyć, ale u wielu osób… wywołuje blady strach. Czy AI zabierze nam pracę?
Rewolucja w świecie biznesu
Coraz więcej firm ogłasza, że zamierza korzystać z narzędzi opartych o AI lub już to robi. Do takich organizacji należy m.in. Buzzfeed, amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się mediami społecznościowymi, wiadomościami i rozrywką. BuzzFeed zamierza korzystać z narzędzi AI dostarczonych przez twórcę ChatGPT, OpenAI, aby „ulepszyć” i „spersonalizować” swoje treści.
Niedawno zaś Internet obiegła informacja, że brytyjski gigant telekomunikacyjny BT planuje zwolnić do końca dekady ok. 10 tys. pracowników w związku z automatyzacją niektórych zadań lub przejęcie ich przez AI.
Co dziś potrafi sztuczna inteligencja?
Narzędzia oparte o sztuczną inteligencję (AI) to aplikacje lub programy komputerowe, które wykorzystują algorytmy uczenia maszynowego do przetwarzania danych i podejmowania decyzji na podstawie tych danych. Należą do nich m.in. popularne obecnie ChatGPT czy Midjourney.
Jak wiele potrafią już dziś? Dla przykładu ChatGPT potrafi napisać i debugować prosty kod, stworzyć raport, harmonogram, artykuł, treść e-maila oraz wykonać za nas wiele innych czynności.
Czy ChatGPT faktycznie pomaga w wypełnianiu obowiązków? Odpowiedź na to pytanie postanowili sprawdzić naukowcy z MIT, przeprowadzając badania z udziałem 444 uczestników, specjalistów z różnych dziedzin. Okazało się, że osoby, które korzystały z ChatGPT, były nie tylko o 59% bardziej produktywne w zakresie tworzenia dokumentów, ale również tworzyły wyższej jakości teksty w porównaniu do uczestników wykonujących zadanie bez pomocy AI! Szczegóły dotyczące przebiegu i wyników badania odnajdziesz w artykule ChatGPT „Lifts Business Professionals’ Productivity and Improves Work Quality”.
Czy AI zastąpi Cię w pracy?
W kwietniu tego roku Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało najnowszą wersję raportu „The Future of Jobs Report”. Możemy z niego dowiedzieć się, że posady, które najszybciej tracą na znaczeniu to przede wszystkim stanowiska urzędnicze i biurowe, w tym:
- pracownicy banków,
- pracownicy poczty,
- kasjerzy oraz sprzedawcy biletów,
- pracownicy zajmujący się wprowadzaniem danych.
Raport podaje, że do 2027 roku łącznie aż 26 milionów stanowisk pracy zniknie w działach związanych z prowadzeniem dokumentacji i administracją, wprowadzaniem danych oraz księgowością i płacami.
Przyczyny tych zmian przypisuje się głównie rozwojowi technologii, cyfryzacji i automatyzacji pracy.
Najbardziej entuzjastyczne wobec wdrożenia AI są organizacje zaliczające się do następujących branż:
- technologie informacyjne i komunikacja cyfrowa,
- media, rozrywka i sport,
- przemysł motoryzacyjny i lotniczy,
- usługi finansowe,
- usługi specjalistyczne.
Które zawody przetrwają w erze AI?
U.S. Career Institute przygotował listę 65 zawodów o najniższym ryzyku automatyzacji przez AI i roboty.
Zawody, które znalazły się w pierwszej dziesiątce tej listy to:
- Pielęgniarki
- Choreografowie
- Asystenci lekarza
- Osoby zajmujące się poradnictwem w zakresie zdrowia psychicznego
- Instruktorzy i nauczyciele pielęgniarstwa
- Trenerzy
- Trenerzy sportowi
- Fizjoterapeuci
- Ortoptyści i protetycy
- Terapeuci zajęciowi
Pełną listę tych zawodów odnajdziesz w artykule: The 65 Jobs With the Lowest Risk of Automation by Artificial Intelligence and Robots | U.S. Career Institute (uscareerinstitute.edu).
Wymienione przez U.S. Career Institute zawody należą do różnych branż. Obszary, w których prawdopodobieństwo automatyzacji jest niskie, to m.in. opieka zdrowotna, pomoc psychologiczna, praca socjalna, edukacja, budownictwo i architektura, zawody kreatywne. Praca w tych obszarach wymaga umiejętności, które trudno zautomatyzować, takich jak inteligencja emocjonalna, kreatywność, krytyczne myślenie i komunikacja interpersonalna.
Wiele z przedstawionych 65 zawodów (w tym np. pielęgniarki, terapeuci, bioinżynierowie i architekci) wymaga specjalistycznego wykształcenia, wysokiego poziomu wiedzy i doświadczenia, a także ciągłego rozwoju zawodowego.
Inne zawody na liście wymagają sprawności fizycznej i umiejętności manualnych. Są to np. protetycy, strażacy, oraz monterzy budynków. Osoby piastujące te stanowiska muszą posiadać jednocześnie wiedzę techniczną, wytrzymałość fizyczną i umiejętność rozwiązywania problemów.
Nie do zastąpienia: umiejętności, których AI tak szybko nie opanuje
Zamiast bać się tego, że AI pewnego dnia zabierze Twoje stanowisko pracy, rozwijaj te umiejętności, których sztuczna inteligencja i roboty (przynajmniej przez długi czas) nie będą w stanie opanować na poziomie równym człowiekowi. Te umiejętności to:
- Umiejętności związane z pracą z ludźmi. Są to np.: empatia, inteligencja emocjonalna, komunikacja interpersonalna, aktywne słuchanie, praca w zespole, umiejętność rozwiązywania konfliktów.
- Umiejętności intrapersonalne, takie jak: poczucie własnej skuteczności, samoświadomość, elastyczność, odporność psychiczna, automotywacja.
- Umiejętność rozwiązywania złożonych problemów i kreatywność.
- Myślenie krytyczne i analiza złożonych lub niepełnych informacji.
- Umiejętność uczenia siebie i innych.
- Sprawność fizyczna i umiejętności manualne.
no i oczywiście nie zapomnij o…
- Umiejętnościach cyfrowych, w tym przede wszystkim umiejętności korzystania z narzędzi opartych o AI!
Jak sądzisz, czy warto dodać coś do tej listy?
Źródła:
BuzzFeed says it will use AI tools from OpenAI to personalize its content (theverge.com)
ChatGPT Lifts Business Professionals’ Productivity and Improves Work Quality (nngroup.com)
The Future of Jobs Report 2023 | World Economic Forum (weforum.org)
Zwolnienia na ogromną skalę. Gigant stawia na sztuczną inteligencję (businessinsider.com.pl)
Podobało Ci się? Podziel się:
Odwiedź nas na:
Kontakt
Brand Manager - Aneta
atyrakowska@eduroom.edu.pl
Helpdesk - Karolina
helpdesk@eduroom.edu.pl
Właścicielem serwisu eduRoom jest: Centrum Doradztwa Gospodarczego Sp. z o.o.
Świlcza 145b, 36-072 Świlcza | NIP 813-33-33-609, KRS 0000179485
Polityka ochrony danych